Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Sledzie-po-polsku

Śledzie po polsku

Mój śledziowy wybór na Wielki Piątek AD 2015. Przepis pochodzi z cudownej książki "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole" autorstwa Marii Lemnis i Henryka Vitry i wpisuję go tu ku i dla pamięci - ku pamięci Autorów (czyli tak naprawdę Tadeusza Żakieja, bo "Lemnis i Vitry" to był pseudonim) i dla pamięci własnej, bo mój egzemplarz tej książki jest już w rozsypce i nie wiadomo, jak długo jeszcze przetrwa... Gwoli uczciwości muszę jednak ostrzec, że przepis ten wymaga zanikającej już umiejętności sprawiania całych solonych śledzi... Ale jeśli potrafię ja, to zapewne potrafią i inni.

Rodzaj dania: Przystawka

Kraj pochodzenia: Polska

Liczba porcji: 6-8

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: średnio trudna

Składniki:
4 całe solone śledzie z mleczem
2 cebule
4 cytryny
10 ziarenek pieprzu
6 ziarenek ziela angielskiego
listek laurowy
250ml (1/4 litra) słodkiej śmietanki
cukier puder

Opis przyrządzania:
Śledzie myjemy w zimnej wodzie, wkładamy do szklanego lub plastikowego pojemnika i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na 24 godziny - w czasie moczenia kilka razy zmieniamy śledziom wodę.
Wymoczone śledzie sprawiamy, ściągamy z nich skórę i wyjmujemy kręgosłupy oraz jak najwięcej ości. Mlecze odkładamy na bok - będą nam potrzebne do zrobienia sosu.
Oczyszczone śledzie kroimy w zgrabne kawałki.
Cebule obieramy i kroimy w możliwie cienkie plasterki.
Cytryny szorujemy w gorącej wodzie i osuszamy. Z jednej ścieramy skórkę (tylko żółtą warstwę) na drobnej tarce, po czym zdejmujemy całe albedo (białą warstwę). Odcinamy 5 plasterków, z których usuwamy pestki. Z 3 pozostałych cytryn wyciskamy sok.
W sporym szklanym słoju układamy warstwami śledzie, cebulę i plasterki cytryny, przesypując gdzieniegdzie pieprzem i zielem angielskim oraz pokruszonym listkiem laurowym.
Teraz robimy zalewę: mieszamy sok i skórkę z cytryn ze śmietanką. Mleczka śledziowe obieramy z błonek i przecieramy przez sitko. Dodajemy do sosu. Doprawiamy odrobiną cukru pudru i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Sos starannie raz jeszcze mieszamy i nalewamy na śledzie, potrząsając słojem, żeby sos dotarł pomiędzy kawałki ryby.
Słój zakręcamy i wstawiamy do lodówki na co najmniej 24 godziny.
Podajemy w Wielki Piątek, z pieczonymi ziemniakami z masłem.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: rybna

Kiedy przygotować: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: tradycyjna

PieceOfCake © 2008-2024