Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Biszkopt-sabaudzki-bisquit-de-Savoie

Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie)

Klasyczna i znakomita (naprawdę) baza do wszelkich tortów. Robiłam ten biszkopt wiele razy i choć nie jest najłatwiejszy w wykonaniu, chwalę go sobie wielce, bo nie opada i łatwo się kroi na placki. Jeśli nie mamy w planach tortu, biszkopt taki jest po prostu doskonałym ciastem.

Rodzaj dania: Przepis podstawowy

Kraj pochodzenia: Francja-Sabaudia

Liczba porcji: 1 tort (12 porcji)

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: średnio trudna

Składniki:
masło do smarowania formy plus ciut mąki do osypania
7 jajek
250 g (1/4 kg) cukru
150 g gładkiej mączki kukurydzianej
50 g mąki pszennej tortowej
2 torebki cukru waniliowego

Opis przyrządzania:
Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni. Tortownicę o średnicy 24 cm smarujemy masłem i wykładamy odpowiednio przyciętym papierem do pieczenia i jeszcze raz smarujemy masłem, po czym osypujemy mąką (nadmiar wysypujemy).
Jajka dzielimy na żółtka i białka.
Żółtka ucieramy z cukrem mikserem na gładki i puszysty kogel-mogel.
Mąkę kukurydzianą i tortową przesiewamy razem przez sitko i po trochu dodajemy do żółtek, cały czas mieszając, żeby nie zrobiły się grudki.
Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając pod koniec cukier waniliowy. Wykładamy białka na ciasto i bardzo delikatnie, acz stanowczo, mieszamy jedno z drugim. Nie mieszamy łyżką w kółko, ale podbieramy żółtka łyżką od spodu i wykładamy na białka, po czym przecinamy jakby białka przez środek - to brzmi dziwnie, ale trzeba spróbować. Nie oczekujmy, że białka wymieszają się z ciastem natychmiast - trzeba podbierać i przecinać, a wszystko będzie dobrze :-)
Wymieszane ciasto przekładamy do przygotowanej formy - powinno sięgać do 3/4 wysokości, więc jeśli jest go za dużo, wlewamy resztę do innej foremki.
Wstawiamy tortownicę do nagrzanego piekarnika i pieczemy około godzinę - przez pierwsze 1/2 godziny nie otwieramy drzwiczek pieca, żeby biszkopt nie opadł.
Po 45 minutach sprawdzamy, czy ciasto nadmiernie się nie przypieka i jeśli tak - przykrywamy kawałkiem papieru do pieczenia.
Kiedy ciasto będzie wyrośnięte, a patyczek wbity w środek, wyjdzie z ciasta suchy, wyłączamy piekarnik. Otwieramy drzwiczki, ale nie wyjmujemy ciasta przez 10 minut. Po tym czasie ciasto wyjmujemy i studzimy zupełnie na metalowej kratce.
Zdejmujemy tortownicę i papier i wykorzystujemy ciasto zgodnie z odpowiednim przepisem lub po prostu zjadamy na śniadanie lub podwieczorek.

Temperatura podawania:zimna

Główny składnik: słodkie

Kiedy przygotować: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

PieceOfCake © 2008-2022