Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Focaccia-z-orzechami-laskowymi

Focaccia z orzechami laskowymi

Mam wielki, pierwotny sentyment do domowego chleba - zapach, smak, energiczne zagniatanie ciasta (noo, szczerze mówiąc, robi to za mnie KitchenAid...), formowanie bochenków. Super zajęcie, bardzo terapeutyczne.

Rodzaj dania: Małe danie

Kraj pochodzenia: Włochy

Liczba porcji: bochenek

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
50 g wyłuskanych orzechów laskowych
350 g mąki
torebka suszonych drożdży (7 g)
oliwa z oliwek
4 łyżki jogurtu naturalnego

Opis przyrządzania:
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Orzechy wsypujemy na blaszkę, wstawiamy do piekarnika i prażymy jakieś 7 minut, pilnując - orzechy powinny się zazłocić, ale nie przypalić. Orzechy studzimy, wsypujemy na ściereczkę i obcieramy z przypieczonej skórki - cała nie zejdzie, ale większość tak. Orzechy grubo siekamy.
W misce robota kuchennego mieszamy mąkę i łyżeczkę soli. Dodajemy drożdże, łyżkę oliwy, jogurt, łyżeczkę cukru i 100 ml ciepłej wody - nie wlewamy od razu całej wody, bo mąka mące nierówna, lepiej dolewać po trochu. Zagniatamy gładkie ciasto, dolewając ewentualnie resztę wody. Ciasto powinno być elastyczne i nie lepić się do miski. Wyrabiamy przez 5 minut, po czym dodajemy orzechy i chwilę jeszcze wyrabiamy. Wyjmujemy ciasto z miski, do miski wlewamy łyżkę oliwy, wkładamy z powrotem ciasto i obtaczamy w oliwie. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę.
Nagrzewamy piekarnik do 250 stopni (czyli na maksa). Blaszkę wykładamy arkuszem papieru do pieczenia.
Z wyrośniętego ciasta formujemy płaski bochenek, kładziemy na blaszce i dajemy jeszcze raz wyrosnąć - pół godziny wystarczy. Przed pieczeniem smarujemy wierzch chleba zimną wodą i wstawiamy do piekarnika na kwadrans - chleb powinien się przyrumienić i mieć chrupką skórkę.
Chlebek studzimy na metalowej kratce, podajemy najlepiej na ciepło - choć to podobno niezdrowo...

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2020