Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Klasyczna-konfitura-z-moreli

Klasyczna konfitura z moreli

Wyjątkowo smaczna konfitura - wycinek z tym przepisem, z jakiegoś francuskiego pisma, mam od lat i często jest w użyciu. Zwłaszcza, gdy trafią się piękne morele.

Rodzaj dania: Przetwory

Kraj pochodzenia:

Liczba porcji: kilka słoików

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
1 i 1/2 kg dojrzałych moreli
1 kg 200 g cukru
sok z 1 cytryny
strąk wanilii

Opis przyrządzania:
Morele myjemy i osuszamy. Każdy owoc kroimy na pół, idąc za naturalną linią podziału. Wyjmujemy pestki, ale kilka z nich zostawiamy (dodadzą konfiturom aromatu).
Morele wkładamy do garnka (najlepiej specjalnego do konfitur), wsypujemy cukier, mieszamy, po czym polewamy sokiem z cytryny.
Wanilię kroimy wzdłuż na pół i wkładamy do garnka. Stawiamy na średnim ogniu i doprowadzamy do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Kiedy cukier się rozpuści, zdejmujemy garnek z ognia, przykrywamy i odstawiamy na 2 godziny.
Po tym czasie wyławiamy owoce z garnka (łyżką cedzakową) i wkładamy do miski. Syrop zagotowujemy i gotujemy na średnim ogniu przez 10 minut, mieszając co jakiś czas.
Wkładamy morele z powrotem do garnka ze zredukowanym syropem i znów zagotowujemy. Gotujemy - choć o konfiturach zazwyczaj mówi się "smażymy" - przez 10 minut, często mieszając. Wyjmujemy strąk wanilii, wydłubujemy nożem ze środka pestki i wkładamy je z powrotem do owoców, zaś pusty strąk wyrzucamy.
W tak zwanym międzyczasie tłuczemy odłożone pestki i wyjmujemy ze środka "migdałki". Gotujemy je kilka sekund we wrzątku, po czym przelewamy zimną wodą i zdejmujemy brązową skórkę.
Gotową konfiturę przekładamy do wysterylizowanych słoików, do każdego wkładamy jeden "migdałek" i zakręcamy. Odwracamy słoiki i zostawiamy do wystygnięcia.
Słoiki wycieramy i naklejamy odpowiednie naklejki.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: słodkie

Kiedy przygotować: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2020