Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Les-Gougeres

Les Gougères

Najbardziej klasyczna na świecie przegryzka do wina - i to dosłownie "przegryzka", gdyż ten ptysiowo-serowy chlebek tradycyjnie służy właśnie do oczyszczania podniebienia pomiędzy różnymi winami na porządnych degustacjach. W warunkach domowych możemy go jednak podać jako pieczywo, do miski mieszanej sałaty albo do sałatki z soczewicy lub fasolki, z kieliszkiem wina, najlepiej białego... Możemy też z tego ciasta upiec eleganckie małe serowe ptyśki, znakomite na przyjęcia. Znów do wina, co robić.

Rodzaj dania: Małe danie

Kraj pochodzenia: Francja

Liczba porcji: 4-6

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
75g masła
125g mąki
4 jajka
150g sera gruyère (startego na grubej tarce)
gałka muszkatołowa

Opis przyrządzania:
Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Płaską blachę (tę do ciasteczek) wykładamy odpowiednio przyciętym papierem do pieczenia.
Do średniej wielkości garnka wlewamy szklankę wody (ćwierć litra) i wkładamy masło. Lekko solimy i stawiamy na ogniu, żeby się zagotowało.Co jakiś czas mieszamy.
Kiedy woda zawrze, a masło się w niej roztopi, zdejmujemy garnek z ognia i natychmiast wsypujemy całą mąkę. Mieszamy energicznie drewnianą łyżką, aż powstanie jednolite ciasto bez grudek. Stawiamy garnek z powrotem na maleńkim ogniu i podgrzewamy zawartość, nadal mieszając, aż będzie gładka i będzie odstawać od ścianek garnka (około 5 minut).
Zdejmujemy garnek z ognia i wbijamy jedno jajko. Mieszamy, a kiedy jajko doskonale połączy się z ciastem, wbijamy drugie i znów porządnie mieszamy - najlepiej ręcznym mikserem, chociaż wczoraj robiłam to drewnianą łyżką i też było dobrze. Potem wbijamy trzecie jajko i czwarte, za każdym razem dobrze mieszając. Powinna powstać gęsta, lśniąca, apetyczna masa.
Do ciasta dodajemy 120g sera, świeżo zmielony pieprz i nieco też świeżo startej gałki muszkatołowej. Mieszamy dokładnie i ewentualnie dodajemy trochę soli do smaku.
Teraz łyżką stołową (zupną) układamy ciasto na blaszce, formując kształt wieńca (jak na zdjęciu). Posypujemy z wierzchu resztką tartego sera i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na pół godziny mniej więcej - przez co najmniej 20 minut nie otwieramy drzwiczek pieca, bo ptyś nam klapnie. Kiedy już wyrośnie, możemy kontrolować proces rumienienia, żeby z kolei nie spłonął żywcem.
Upieczony wieniec wyjmujemy z piekarnika i przekładamy na metalową kratkę do przestygnięcia.
Podajemy na ciepło lub po zupełnym wystygnięciu, ale jednak tego samego dnia, bo wtedy jest najlepszy!

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

PieceOfCake © 2008-2024