Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Moje-ukochane-buraczki

Moje ukochane buraczki

Takie buraczki (zwane ongiś "jarzynką") robiła dla mnie dawno temu moja Mama... Kiedy wracałam z wakacji, dzwoniłam do domu (z budki!), a Mama pytała mnie, co bym chciała na powitalny obiad. Zazwyczaj chciałam mielone cielęce kotlety z kaszą perłową, czasem zrazy wołowe - zawijane lub zwykłe - z kaszą gryczaną - i zawsze, zawsze prosiłam o te buraczki (i surówkę z marchewki, która świetnie idzie z nimi w parze).

Rodzaj dania: Dodatek

Kraj pochodzenia: Polska

Liczba porcji: 4-6

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
1 kg podłużnych buraków
2 kwaśne jabłka
2 duże ząbki czosnku
czubata łyżka masła
łyżeczka kminku (chyba że ktoś naprawdę nie lubi)
1/2 szklanki zakwasu buraczanego (lub soku z buraków)
1/2 szklanki wytrawnego czerwonego wina

Opis przyrządzania:
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
Buraki starannie szorujemy pod strumieniem zimnej wody, ale nie obieramy - odcinamy ewentualnie resztki liści. Kładziemy buraki na dużym arkuszu folii aluminiowej i zawijamy w pakiecik. Wkładamy pakiecik z burakami do nagrzanego piekarnika i pieczemy półtorej godziny do dwóch, aż buraki będą miękkie. Tu uwaga - nie będą tak zupełnie miękkie, jak (dajmy na to) ugotowane ziemniaki - chodzi o to, żeby dały się łatwo nakłuć ostrym nożem lub widelcem. Upieczone buraki wyjmujemy i studzimy, po czym obieramy ze skórki.
Jabłka myjemy, obieramy, kroimy w ćwiartki i wycinamy gniazda nasienne.
Buraki i jabłka ścieramy na średnio drobnej tarce - to mój wybór, ale jeśli ktoś woli starte drobniej, na miazgę, lub na grubo, to proszę bardzo!
Czosnek obieramy i drobniutko siekamy lub rozgniatamy ciężkim nożem na miazgę.
Stawiamy głęboką patelnię na średnim ogniu. Wkładamy masło, a kiedy się roztopi, wsypujemy kminek. Smażymy, mieszając, aż zacznie psykać, po czym zmniejszamy ogień i dodajemy czosnek. Smażymy chwilę, cały czas mieszając, aż czosnek nieco zmięknie, ale staramy się, żeby się nie zaczął rumienić.
Teraz dodajemy starte buraki z jabłkami i starannie mieszamy. Zwiększamy ogień i dolewamy zakwas (lub sok z buraków) i wino. Zagotowujemy, mieszając, po czym zmniejszamy ogień, przykrywamy patelnię pokrywką i dusimy buraczki jakiś kwadrans - do momentu, w którym większość płynu wyparuje, a smaki się połączą.
Doprawiamy buraczki solą i pieprzem, jeszcze raz mieszamy.
Możemy buraczki podać od razu, ale lepiej jest odstawić je w chłodne miejsce i odgrzać następnego dnia.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

PieceOfCake © 2008-2024