Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Poledwiczki-wieprzowe-z-grilla-z-cytryna

Polędwiczki wieprzowe (z grilla) z cytryną

Bardzo dziwny przepis - natrafiłam na niego w trakcie przegrzebywania się przez tony wycinków, jakich jestem szczęśliwą posiadaczką. Nie mam pojęcia, czy to działa, czy pasta z surowej szynki, jaką się smaruje mięso, nie wypada w trakcie grillowania, ale mam zamiar w ten weekend spróbować. To znaczy w sobotę, bo w niedzielę mają być burze o charakterze gwałtownym - czy grill z pokrywą ściąga pioruny?

Rodzaj dania: Danie główne mięsne

Kraj pochodzenia:

Liczba porcji: 8

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
100 g surowej włoskiej szynki
3 cytryny
mały pęczek świeżej szałwii
1 - 1 1/4 kg polędwiczek wieprzowych
oliwa z oliwek
50 g zimnego masła

Opis przyrządzania:
Z szynki ścinamy tłuszcz, a samą szynkę kroimy w kostkę i wkładamy do malaksera.
Cytryny szorujemy w gorącej wodzie i osuszamy. Ścieramy ze wszystkich skórkę i wyciskamy sok z połowy (czyli z półtorej cytryny). Skórkę i sok do dajemy do szynki w malakserze.
Szałwię myjemy, osuszamy i oskubujemy listki. Grubo siekamy tyle listków, żeby wyszły 3 łyżki (resztę zostawiamy do ozdoby), wrzucamy je do malaksera. Miksujemy wszystko na gęstą pastę.
Z mięsa ścinamy tłuszcz, resztki ścięgien i błony. Polędwiczki myjemy szybko w zimnej wodzie, osuszamy i rozcinamy każdą wzdłuż na pół - nie do końca jednakże, tylko tyle, żeby powstał gruby płat mięsa. Rozcięte mięso jakby otwieramy, rozkładamy (jak książkę) i lekko spłaszczamy. W każdej polędwiczce robimy mniej więcej 10 nacięć (ostrym nożem), po czym smarujemy przygotowaną pastą tak, żeby weszła i w nacięcia. Solimy i - pardon - pieprzymy ze wszystkich stron, po czym nacieramy lekko oliwą.
Rozpalamy grill węglowy, a kiedy węgle pokryją się szarym popiołem i nie będzie już widocznych płomieni, kładziemy polędwiczki na ruszcie, stroną nasmarowaną pastą do dołu - tu właśnie moja wątpliwość, czy cała ta pasta nie wyleci na węgle... No, zobaczymy.
Grillujemy po 8-10 minut z każdej strony, aż mięso będzie przyrumienione, miękkie i upieczone "na wylot".
Przekładamy mięso na ogrzany półmisek, skrapiamy sokiem wyciskanym z pozostałych cytryn i ozdabiamy resztą listków szałwii.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: mięsna

Kiedy przygotować: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2020