W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie)

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przepis podstawowy

Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie)

Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie)

Klasyczna i znakomita (naprawdę) baza do wszelkich tortów. Robiłam ten biszkopt wiele razy i choć nie jest najłatwiejszy w wykonaniu, chwalę go sobie wielce, bo nie opada i łatwo się kroi na placki. Jeśli nie mamy w planach tortu, biszkopt taki jest po prostu doskonałym ciastem.

Kraj pochodzenia: Francja-Sabaudia

Liczba porcji: 1 tort (12 porcji)

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: średnio trudna

Składniki:

  • masÅ‚o do smarowania formy plus ciut mÄ…ki do osypania
  • 7 jajek
  • 250 g (1/4 kg) cukru
  • 150 g gÅ‚adkiej mÄ…czki kukurydzianej
  • 50 g mÄ…ki pszennej tortowej
  • 2 torebki cukru waniliowego

Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie) - Opis przyrzÄ…dzania:

Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni. Tortownicę o średnicy 24 cm smarujemy masłem i wykładamy odpowiednio przyciętym papierem do pieczenia i jeszcze raz smarujemy masłem, po czym osypujemy mąką (nadmiar wysypujemy).
Jajka dzielimy na żółtka i białka.
Żółtka ucieramy z cukrem mikserem na gładki i puszysty kogel-mogel.
Mąkę kukurydzianą i tortową przesiewamy razem przez sitko i po trochu dodajemy do żółtek, cały czas mieszając, żeby nie zrobiły się grudki.
Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając pod koniec cukier waniliowy. Wykładamy białka na ciasto i bardzo delikatnie, acz stanowczo, mieszamy jedno z drugim. Nie mieszamy łyżką w kółko, ale podbieramy żółtka łyżką od spodu i wykładamy na białka, po czym przecinamy jakby białka przez środek - to brzmi dziwnie, ale trzeba spróbować. Nie oczekujmy, że białka wymieszają się z ciastem natychmiast - trzeba podbierać i przecinać, a wszystko będzie dobrze :-)
Wymieszane ciasto przekładamy do przygotowanej formy - powinno sięgać do 3/4 wysokości, więc jeśli jest go za dużo, wlewamy resztę do innej foremki.
Wstawiamy tortownicę do nagrzanego piekarnika i pieczemy około godzinę - przez pierwsze 1/2 godziny nie otwieramy drzwiczek pieca, żeby biszkopt nie opadł.
Po 45 minutach sprawdzamy, czy ciasto nadmiernie się nie przypieka i jeśli tak - przykrywamy kawałkiem papieru do pieczenia.
Kiedy ciasto będzie wyrośnięte, a patyczek wbity w środek, wyjdzie z ciasta suchy, wyłączamy piekarnik. Otwieramy drzwiczki, ale nie wyjmujemy ciasta przez 10 minut. Po tym czasie ciasto wyjmujemy i studzimy zupełnie na metalowej kratce.
Zdejmujemy tortownicę i papier i wykorzystujemy ciasto zgodnie z odpowiednim przepisem lub po prostu zjadamy na śniadanie lub podwieczorek.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: słodkie

Kiedy przygotować Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie): można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Biszkopt sabaudzki (bisquit de Savoie) przepisy:

  • Biszkopt klasyczny Biszkopt klasyczny
    Klasyczny przepis na biszkopt uniwersalny - nic dodać, nic ująć.
  • Biszkopt z masÅ‚em
    Jedna z wielu wersji biszkoptu - nieco cięższa, niż z samych jajek z cukrem i mąką, ale bardzo smaczna. Taki biszkopt może być podstawą wszelkich tortów na wszelkie okazje.
  • Ciasto ze Å›wieżym ananasem
    Proste ucierane ciasto, bardzo odpowiednie na podwieczorek lub deser po rodzinnym obiedzie.
  • Ciasto czekoladowo-migdaÅ‚owe
    Ciasto na wielkie okazje. Trzeba się przy nim troszeczkę pomęczyć, ale czasem warto. Zresztą ciasto nie jest skomplikowane, wymaga jedynie poświęcenia mu trochę czasu i uwagi. Jak każdy z nas.
  • Szwajcarskie ciasto czekoladowe
    Ciężkie, bardzo czekoladowe ciasto, którego smak całkowicie zależy od jakości użytej w nim czekolady. Postarajmy się więc o jak najlepszą - w końcu jeśli jemy coś, co składa się z wielkich ilości masła, jajek, cukru, orzechów (i oczywiście czekolady), to miejmy z tego prawdziwy fun!




Podziel siÄ™ linkiem:


Komentarze:

Natalia Korcelli, 2018-08-13 9:53:29
Zasadniczo we francuskiej kuchni używa się "fecule de mais" (Maizena), u nas można ją znaleźć w formie brytyjskiej "corn flour" (cornstarch). Nie próbowałam, ale myślę, że można użyć naszej mąki ziemniaczanej, bo chodzi o absorpcję płynów i o tę gładkość, którą ma taka super gładka mąka
Moja ocena: 5

Kama, 2018-08-08 21:13:03
Witam Musi być mączka kukurydziana czy można ją zastąpić inną?
Moja ocena: 5